Російський ультиматум і санкції країн-союзників: ключові коментарі Зеленського після діалогу Трампа з Путіним

Президент України Володимир Зеленський під час брифінгу 19 травня, який транслював Офіс президента, прокоментував телефонну розмову президента США Дональда Трампа з нелегітимним керівником країни-агресора РФ Володимиром Путіним, свою власну бесіду з Трампом і лідерами Європи, а також подальші кроки щодо врегулювання війни, яку Росія веде проти України.
За словами Зеленського, Трамп після спілкування з Путіним висловив думку, що Росія нібито готова до переговорів і компромісів. «Проте я вже не пам’ятаю всіх подробиць», — зауважив він, маючи на увазі оцінку президента США.
«Трамп вважає, що ключовим є прямий діалог між Україною та Росією. Це його позиція. Ми довго це обговорювали… Він сподівається, що російська сторона дасть сигнали щодо припинення вогню та подальших кроків. Я попросив Трампа, що якщо бачення РФ не буде прийнятним для України, ми хотіли б мати змогу про це повідомити і щоб США могли розцінювати це як небажання Росії припинити війну», — зазначив президент.
Також Зеленський пояснив, про який двосторонній меморандум між Україною і РФ йшлося в розмові Путіна.
«За моїм розумінням, США обговорювали з Росією можливість меморандуму, який міг би стати основою для мапи шляху до завершення війни, зокрема з припиненням вогню. Для мене наразі багато деталей невідомі. Якщо РФ запропонує цей меморандум, ми зможемо сформувати власне бачення», — розповів він. У відповідь на подібне питання Зеленський додав, що Україні невідомо, які умови РФ хоче закласти в документ, але Москва часто висуває надмірні вимоги. «Саме тому ми очікуємо на їхню версію меморандуму і принципи, які вони пропонують. Навіть самі принципи поки що невідомі», — заявив президент. Водночас він підкреслив, що першим кроком має стати припинення вогню як ознака готовності покласти край війні.
Зеленський також повідомив, що ЄС і США готові ввести санкції проти Росії у разі відмови від негайного припинення вогню. «Європейський пакет буде, і він буде потужним. Є конкретні дати. Я в це впевнений. Більше того, якщо вогонь не припиниться, з’явиться ще один сильний європейський пакет… Щодо США, ситуація інша. Нам потрібно спільно наполегливо працювати з Америкою, щоб вони врешті ввели санкції, які матимуть значний вплив — банківські, енергетичні. Від США багато залежить: чи зможе Путін та російська армія продовжувати фінансувати війну», — наголосив він.
Президент розповів, що наразі розглядається можливість проведення зустрічі на високому рівні за участю США, України, Росії, ЄС і Великобританії. «Можливі локації — Туреччина, Ватикан або Швейцарія», — повідомив Зеленський. Він зауважив, що всі три варіанти хороші, але ключове питання не у комфорті, а в тому, хто зможе організувати зустріч із результативним підсумком. «Думаю, найближчим часом отримаємо відповідь», — додав президент.
Щодо обміну полоненими за формулою «1000 на 1000», про який домовилися у Стамбулі, Зеленський уточнив, що з українського боку сигналів стосовно обміну були не лише військові, а й політв’язні та журналісти, але відмовився розкривати деталі.
Володимир Зеленський підкреслив, що Україна не прийме ультиматум Росії про виведення українських військ із чотирьох областей, які Кремль вважає своїми. «Виводити наші війська з наших територій ніхто не збирається. Це мій конституційний обов’язок і обов’язок наших військових — захищати суверенітет і територіальну цілісність України. Зараз тимчасово окуповані території — це факт через агресію такої великої держави. Але жодних ультиматумів і жодних поступок не буде. Якщо Росія ставить умови виведення військ із нашої землі — це означає, що вони не хочуть припинення війни і не бажають її завершення, бо чітко розуміють, що Україна цього не зробить», — заявив президент.
На запитання про готовність обговорювати нейтральний статус України Зеленський відповів, що це питання вже закрите Конституцією, де зафіксовано прагнення країни вступити до НАТО.
Відповідаючи на питання, чи не дратує його затягування запровадження санкцій союзниками проти Росії, президент відповів: «Я не роздратований, а максимально сфокусований. Зараз складний час, і я знаю, як треба діяти. Без зайвих подробиць. Головне — результат і розуміння, на кого можна покладатися, а на кого — ні».